24.-25.mai,
Tartu
24.-25.mai,
Tartu
9.30 – 10.00
KOGUNEMINE & HOMMIKUKOHV
10.00 – 10.30
KEVADKONVERENTSI AVAMINE
10.30 – 12.00
ÜLDLOENGUD
10.30 – 11.15
Panustamissoov ja tegutsemistahe – mis seda veab ja kuidas seda hoida?
Grete Arro (PhD)
Hariduspsühholoog
Tallinna Ülikool
Tervishoiualal tegutsevad erilise missioonitunde ja töövõimega inimesed, kelle motivatsioon on patsiendi heaks parima tulemuse tegemisel kulla hinnaga. Mis panustamissoovi loob ja mis seda vähendab ning mida peab iga teadlik enesejuhtija teadma, kes teeb vaimselt ja emotsionaalselt pingutavat tööd? Kuidas motiveerida ennast ja teisi, kuidas toetada inimesi, kelle energia on otsa saanud?
Grete Arro on Tallinna Ülikooli teadur ja hariduspsühholoog, kelle põhilisteks uurimishuvideks on õppimise erinevad aspektid nagu mõtlemise areng, väärmõisted, motivatsioon ja eneseregulatsioon. Lisaks pakub talle huvi keskkonnateadlikkuse mõtestamine ja toetamine.
2022. aastal pälvis Grete Arro Eesti teaduse populariseerimise auhinna konkursil parima teaduse ja tehnoloogia populariseerija (teadlane, ajakirjanik, õpetaja jne) auhinna. 2013. aastal tunnustati teda Tallinna Ülikooli rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursil teise kohaga uurimusega „Risti aleviku elanike hoiakud 330 kV elektriliini trassi asukoha võimalike variantide suhtes“ ja samal aastal pälvis ta ka Tallinna Ülikooli üliõpilaste teadustööde konkursil teise koha teaduspublikatsioonide arvestuses uuringuga „Peeking into Personality Test Anwsers: Inter- and Intraindividual Variety in the Item Interpretations“. Grete Arro oli ka ETV hariduspõhise saate “Maailma kõige targem rahvas” üks eestvedajaid.
11.15 – 12.00
Mehiläinen Grupi ravikvaliteedi tulevikupilt – kõige atraktiivsem tegija tervishoius
Mehiläinen`s quality vision – The most desired player in the social and healthcare sector
Maiju Welling (MD, MSc, PhD)
Meditsiinijuht kvaliteedi alal
Medical Director, Quality
Mehiläinen
Kõrge ravikvaliteedi tagamine on meditsiinivaldkonnas võtmetähtsusega. Mehiläinen on kvaliteetse meditsiiniteenuse pakkujana oma valdkonnas teerajaja, kelle pikaaegsest kogemusest ja süsteemsest tööst on palju õppida. Loengus tutvustatakse Mehiläise visioonil põhinevat kvaliteedi tagamise teejuhist.
Maiju Welling (MD, MSc, PhD)
Meditsiinijuht kvaliteedi alal
Medical Director, Quality
Mehiläinen
Maiju Welling töötab Mehiläineni kvaliteediüksuses meditsiinijuhina. Oma erialalt on ta spetsialiseerunud riikliku tervishoiu valdkonnale. Mehiläinenis vastutab ta kvaliteedinäitajate, patsiendiohutuse koordineerimise ja keskkonna juhtimise eest ning teeb ka regulaarseid vastuvõtte arstina.
12.00 – 13.30
LÕUNA
13.30 – 14.30
VALIKLOENGUTE SESSIOON
Äge ja krooniline rinosinusiit hambaravi kontekstis
#Hambaravi
Äge rinosinusiit (ka tavaline nohu) on üks sagedasemaid põhjusi, miks pöördutakse arsti vastuvõtule. Samas võivad korduvad rinosinusiidid olla lähtunud hammastest ja probleemi lahendamine eeldab sageli mitme erialaspetsialisti koostööd. Lisaks pole harv ka krooniline rinosinusiit – kompleksne haigus, kus mängib rolli mitte pädev immuunvastus ja sellest tulenev põletiku reaktsioon. Ettekanne keskendub nende haiguste tänapäevasele käsitlusele ja omavahelistele seostele.
Dr Risto Vaikjärv (PhD)
Kõrva-nina-kurguarst
Kõrva-Nina-Kurguhaiguste Kliinik
Dr Risto Vaikjärv (PhD) on kõrva-nina-kurguarst alates 2015 aastast ning töötab Kõrva-Nina-Kurguhaiguste kliinikus. 2021. aastal kaitses ta doktoritöö mikrobioloogias. Lisaks kuulub ta Eesti Kõrva-Nina-Kurguarstide ja Pea- ja Kaelakirurgide Seltsi ning Eesti Unemeditsiini Seltsi juhatusse.
Meliva töötervishoiu & vaimse tervise ABC
#Teenindus
Meliva on Eesti juhtiv töötervishoiuvaldkonna ettevõte, mis pakub oma klientidele erinevaid töökeskkonna teenuseid, seal hulgas ka laiapõhjalist vaimse tervise teenust. Ärikliendi protsessi- ja tootejuht tutvustab Meliva töötervishoiu väärtuspakkumist ärikliendile ning vaimse tervise valdkonnajuht räägib, kuidas kulgeb Meliva patsientide teekond vaimse heaoluni.
Marek Goldman
Ärikliendi protsessi– ja tootejuht
Meliva
Aili Maar
Kliiniline psühholoog ja vaimse tervise valdkonnajuht
Meliva
Aili Maar juhib Meliva vaimse tervise valdkonda. Ta omab praktilise kliinilise töö kogemust nii statsionaarsest kui ambulatoorsest meditsiinist. Lisaks valdkonna juhtimisele teeb ta igapäevaselt vastuvõtte ning on kliiniline psühholoog, individuaal- ja grupipsühhoterapeut ning – analüütik.
Reflukshaiguse mõju hammaskonnale
#Töötervishoid #Eriarstiabi
Loengus räägime reflukshaigusega patsiendi ravikäsitlusest hambaarsti pilgu läbi. Anname ülevaate hammaste kulumise põhjustest, kliinilisest pildist ja ravivõimalustest.
Dr Priit Niibo
Hambaarst
Meliva
Dr Priit Niibo on lõpetanud Tartu Ülikooli hambaravi erialal ja kliinilise hambaravi residentuuri. Hetkel töötab ta Tartu Meliva kliinikus ning Tartu Ülikoolis ortopeedilise stomatoloogia assistendina.
MRT artefaktid, nende vältimine
ja vähendamine
#Radioloogia
Loengus antakse ülevaade sagedasematest MRT artefaktide tekkepõhjustest erinevate sekventside näitel. Meditsiinifüüsik Mait Nigul tutvustab, kuidas neid tuvastada, vähendada ja vältida, et saavutada paremat pildikvaliteeti?
Mait Nigul
Meditsiinifüüsik
Tartu Ülikooli Kliinikum,
Radioloogiakliinik
Mait Nigul lõpetas 1994. aastal TTÜ automaatika ja elektroonika eriala. Ta töötab meditsiiniseadmete insenerina Tallinna Diagnostikakeskuses ja ITK-s ning lisaks meditsiinifüüsikuna TÜK Radioloogiakliinikus. 2001. aastal lõpetas ta TTÜ magistrantuuri biomeditsiini inseneri/füüsiku erialal. Lisaks on ta tegutsenud TTÜs õppejõuna ning Tartu Ülikooli Siirdemeditsiini Katselooma keskuses väikelooma MRT spetsialistina.
Õdede roll Mehiläises – iseseisev ja kõrgelt hinnatud partner patsiendile ja arstile
#Õendus
Õdede roll tervishoiusüsteemis on iga aastaga muutumas järjest olulisemaks ning hinnatud spetsialistidena on nende töö muutunud üha iseseisvamaks. Mehiläise õdede igapäevatööd ja kasutusel olevat tiimimudelit tutvustab Ruoholahti tervisekeskus vanemõde Harri Heikkinen. Õdede rollist Mehiläises laiemalt räägib Eesti piirkonna ärijuht Andreas Taalas.
Harri Heikkinen
Vanemõde
Mehiläinen, Ruoholahti tervisekeskus
Harri Heikkinen on pikaaegse kogemusega õendustöötaja, kes töötab Mehiläise Ruoholahti tervisekeskuses vanemõena. Helsingi piirkonna ühe kõige efektiivsemalt toimiva kliinikuna, rakendatakse Ruolahtis Harri eestvedamisel tiimimudelit, milles õdedel on kandev roll.
Andreas Taalas
Nõukogu liige, Põhja-Soome ja Eesti ärijuht
Mehiläinen
Andreas Taalas töötab igapäevaselt Mehiläinen nõukogu liikmena ja vastutab Põhja-Soome ja Eesti turgude eest. Ta on hariduselt töötervishoiuarst, kes omab üle 10 aastast praktilist kogemust ja tunneb seeläbi väga hästi Soome töötervishoiu valdkonda. Soome meditsiini kogemustest ja digimeditsiini
võidukäigust on ta rääkinud ka mitmetel meditsiinikonverentsidel Eestis.
Andreas Taalas on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna.
Psüühikahäirest arusaamise alternatiivsed perspektiivid
#Vaimne tervis
Loengus tutvustatakse psüühikahäirete uurimise ja psüühikahäiretest arusaamise alternatiivseid, uusi lähenemisi. Kaasaegsed tõenduspõhised andmeanalüüsil põhinevad meetodid inimpsüühika kirjeldamisel püüavad ületada kitsaskohti, mis on hetkel sisse kirjutatud häirete diagnostilistesse klassifikatsioonidesse ning millega puututakse kokku kliinilist tööd tehes.
Dr Liina Haring
Psühhiaater
Tartu Ülikooli Kliinikum,
psühhiaatriakliinik
Dr Liina Haring töötab igapäevaselt psühhiaatrina Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikus. Ta on osalenud teadustöös, mis seotud psühhoosihaigete kognitiivse funktsiooni ja antipsühhootilise ravi foonil avalduva metaboolse sündroomi uurimisega. Viimastel aastatel on ta panustanud erinevate psüühikahäirete hindamisvahendite valideerimisprotsessi.
Müüdid ja vead radioloogiavaldkonnast
#Töötervishoid #Eriarstiabi
Radioloogia valdkond on lai ja mitmekülgne. Ilmselt puutub iga üld- või eriarst ühel või teisel moel radioloogiliste uuringutega kokku, suunates oma patsiente tervisemure korral vajadusel lisauuringutele. Millised on radioloogiavaldkonnas enimlevinud müüdid ja mida peaksid arstid patsiente suunates silmas pidama? Nendele küsimustele aitab vastused leida radioloog Martin Reim.
Dr Martin Reim
Radioloog
Tartu Ülikooli Kliinikumi radioloogiakliinik
Dr Martin Reim lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2014. aastal, millele järgnesid õpingud radioloogia residentuuris. Ta on Tartu Ülikooli Kliinikumi radioloogiakliiniku arst-õppejõud ja Eesti Radioloogia Ühingu asepresident. Dr Reim on European Union of Medical Specialists (UEMS), neuro- and interventionaalse radioloogia riiklik esindaja ning International Atomic Energy Agency, kliinilise radioloogia riiklik esindaja.
14.30 – 15.30
VALIKLOENGUTE SESSIOON
Krooniline valu, kas ja millised võimalused on psühholoogiliseks raviks
#Vaimne tervis
Kroonilise valu ravi maastik on tänu bio-psühho-sotsiaalse mudeli rakendamisele ja transdistsiplinaarse koostöö arengule pidevalt muutumas. Üha enam mõistetakse, et valu, eriti krooniline valu, vajab mitmekülgset lähenemist ning kogu ravimeeskonna panust, sealhulgas psühholoogide oma.
Loengus vaatleme psühholoogilisi sekkumisi kroonilise valu kontekstis. Kes neid peaks osutama, millal ja miks? Arutame läbi transdistsiplinaarse koostöö tähtsuse ning tutvustame kõige uuemaid suundi kroonilise valu ravimisel. Olge valmis avardama oma silmaringi ja süvendama arusaamist sellest, kuidas psühholoogiline lähenemine võib olla võtmetähtsusega kroonilise valu patsientide elukvaliteedi parandamisel.
Triinu Niiberg-Pikksööt
Kliiniline psühholoog-psühhoterapeut,
neuroteaduste doktorant
Katriito Kliinik
Triinu Niiberg-Pikksööt töötab Katriito kliinikus kliinilise psühholoogina ja on omandamas neuroteaduste doktorikraadi. Kliinilise psühholoogi, psühhoterapeudi ja teadlasena on tema huviala ning kirg kroonilise valu mõistmine. Samuti valuga koos elamise oskuste õpetamine neile inimestele, kes kroonilise või pikaajalise valu all kannatavad.
Kuidas nõustada patsienti nii, et see päriselt muutust loob?
#Õendus #Töötervishoid #Eriarstiabi #Optomeetria
Selleks, et juhtida edasiviivat suhtlust, aidata leida inimese sisemine motivatsioon ja toetada teda valikute tegemisel, ei pea olema tingimata psühholoog.
Motiveeriv intervjueerimine (MI) on nõustamismeetod, mis on suunatud inimese käitumises positiivsete muutuste esilekutsumisele. See õpetab rakendama igapäevaseid suhtlemisvõtteid moel, mis suurendab inimese sisemist motivatsiooni, võimet võtta oma elus ette olulisi muutusi. MI-d peetakse õigustatult motivatsioonikunsti pärliks, kuna see on teaduspõhiselt üks tõhusamaid vahendeid toetamaks inimesi oluliste muudatuste tegemisel oma elus.
Betty-Maria Märk
Terviseõde ja suhtletargalt.ee asutaja,
organisatsioonikäitumise magister
MTÜ EMITA
Betty-Maria Märk on hariduselt terviseõde, suhtletargalt.ee asutaja ja EMITa (Eesti Motiveeriva Intervjueerimise ja Treeningu assotsiatsioon) liige. Esmakordselt puutus ta motiveeriva intervjueerimisega kokku aastal 2012 töötades pereõena perearstikeskuses Sinu Arst. Koheselt tundis ta motiveerivas intervjueerimises ära suhtlusstiili, mida sooviks ka ise patsiendina kogeda. Aastal 2017 läbis Betty-Maria rahvusvahelise koolitaja koolituse ning on alates sellest ajast motiveeriva intervjueerimise treener nõustades neid, kelle töö hõlmab suhtlust inimestega ja kes soovivad seda teha teadlikumalt.
Tüütud nahamoodustised ja ohtlikud nahakasvajad ning nende
ravivõimalused
#Töötervishoid #Eriarstiabi
On hästi teada fakt, et nahk on meie kõige suurem elund. Dr Brokk on töötanud nahaarstina juba 7 aastat, kuid need kaks ruutmeetrit inimese kehal võluvad teda siiani. See intelligentne ja täiuslikult automatiseeritud masin tagab meile kaitse väliskeskkonna eest igal tasemel: ultraviolettkiirgus, nakkustekitajad, traumad, ülekuumenemine jm. Vanuse kasvades see kaitsev kest kahjuks kulub. Nahale ilmuvad plekid ja näsad, suuremad ja väiksemad sõlmekesed. Loengus tutvustab dr Brokk millised neist muutustest on ohtlikud ja vajavad ravi.
Dr Alina Brokk
Dermatoloogia ja esteetilise meditsiini
juhtivarst
Meliva
Dr. Alina Brokk lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2010. aastal. Pärast seda töötas ta üldarstina Eestis ja Soomes ning lõpetas dermatoveneroloogia residentuuri 2020. aastal. Kuna piir nahahaiguse ja esteetilise probleemi vahel on tihti väga hägune, tegeleb dr Brokk lisaks nahaarsti vastuvõtule paralleelselt ka laserravi ning botuliini süstimisega.
Suhtlemine laboriga – eduka proteesitöö võti
#Hambaravi
Millist sisendit labor ootab? Kas analoog või digi? Kuidas teha lihtsalt värvpilte? Kuidas tagada ootuspärane disain? Loengu eesmärk on jagada oma kogemust ravikabineti ja hambalabori vahelises edukas suhtlemises.
Aivar Paist
Hambatehnik
Meliva
Aivar Paist on 15 aastase erialase kogemuse hambatehnik. Hetkel töötab ta Meliva hambalaboris hambaproteeside tehnikuna.
Meliva hambaravi & eriarstinduse ABC
#Teenindus
Meliva laiapõhjaline teenustevalik sisaldab ka üld-, eriarstiabi- ning hambaravi teenuseid. Hambakliinikute- ja laborite ärijuht ja meditsiinijuht tutvustavad, kuidas kulgeb Melivasse tulnud patsiendi teekond hambaravi- ja meditsiinikliinikutes. Mis on erinevate valdkondade eripärad ja milliseid põnevaid teenuseid me oma patsientidele pakume?
Evelin Poom
Hambakliinikute- ja laborite ärijuht
Meliva
Evelin Poom on Meliva hambaravi valdkonna ärijuht ja Melivas töötanud 16 aastat. Erinevates hambakliinikutes mitmesuguseid rolle ise kogenuna teab ta, kuidas üks suur kliinik kõikide oma erinevate lülidega kokku töötab ning kui tähtis roll on selles meeskonnatöös administraatoril.
Dr Andreas Abel
Meditsiinijuht
Meliva
Dr Andreas Abel on lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduse eriala 2013. aastal ning töötanud üldarstina nii Eestis kui ka Soomes. Alates 2021. aastast töötab ta Melivas meditsiinijuhina ning vastutab eriarstiabi valdkonna arengu eest. Ta kuulub Eesti Arstide Liitu ja Tallinna Arstide Liitu.
15.45 – 18.00
VALIKLOENGUTE SESSIOON
Implantaadiproteetika põhialused
#Hambaravi
Loengus anname ülevaate faktoritest, millega arvestada implantaatide planeerimisel osalisel ja totaalsel hambutusel. Millised on erinevad proteetilised võimalused hambutu suu taastamisel ning millal mida eelistada. Räägime ravietappidest, materjalivalikust ja suhtlusest laboriga. Osalise hambutuse puhul räägime väljaulatavuse profiilist, pehmete kudede kujundamisest, proteetika disainist ning faktoritest, mis mõjutavad implantaadiproteetika prognoosi.
Loengu eesmärgiks on anda hambaarstile ülevaade näidustustest ja töövoost proteesiarsti pilgu läbi.
Dr Dagmar Niibo
Hambaarst
Meliva
Dr Dagmar Niibo on lõpetanud Tartu ülikooli arst-stomatoloogia eriala, millele järgnes aasta internatuuri. 2012.a. lõpetas ta restauratiivse hambaravi residentuuri hammaste proteesimise erialal. Hetkel töötab ta Tartu Meliva kliinikus ning Tartu Ülikooli Kliinikumis suukirurgia osakonnas.
Dr Priit Niibo
Hambaarst
Meliva
Dr Priit Niibo on lõpetanud Tartu Ülikooli hambaravi erialal ja kliinilise hambaravi residentuuri. Hetkel töötab ta Tartu Meliva kliinikus ning Tartu Ülikoolis ortopeedilise stomatoloogia assistendina.
16.00 – 18.00
AKTIIVNE ÜHISTEGEVUS
Avastame üheskoos Euroopa 2024 Kultuuripealinna Tartut
19.00 – 01.00
ÕHTUSÖÖK, TÖÖJUUBILARIDE TÄNAMINE & MEELELAHUTUS
9.00-9.45
VALIKSESSIOON
Kuhu suundub Eesti tervishoid?
Juhtide arutelusessioon koos Toomas Paluga
#Juhtimine
Tervishoiu rahastamine Eestis on keeruline ja vastakaid arvamusi tekitav teema. Kas tervishoidu minev raha on riigile pigem kulu või investeering? Kuhu suundub Eesti tervishoid tervikuna ja millises seisus on meie meditsiinisüsteem võrreldes teiste riikidega? Nendele ja paljudele teistele küsimustele otsime ühise arutelu käigus vastuseid koos tervishoiuekspert Toomas Paluga.
Toomas Palu
Tervishoiusüsteemi ja rahastamise nõunik Maailma Terviseorganisatsiooni Ukraina meeskonnas
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO)
Toomas Palu tuli hiljuti tagasi Eestisse peale 25 aastast karjääri Maailmapangas. Tal on töökogemus 31 riigis Euroopas, Kagu-Aasias ja Aafrikas. Viimased 12 aastat oli ta ka Maailmapanga tervise ja tervishoiu valdkonna juhtkonnas Kagu-Aasia piirkonna juhina Bangkokis ja globaalse tervise koordineerimise nõunikuna Genfis. Praegu nõustab Toomas Maailma Terviseorganisatsiooni Ukraina meeskonda. Varem on Toomas töötanud ka Eesti Haigekassa juhatuse liikmena ja Mustamäe haigla (praegune Regionaalhaigla) peaarsti asetäitjana. Toomase ekspertiis on tervishoiusüsteemide tugevdamise, tervishoiu rahastamise ja teenuste pakkumise valdkonnas. Toomasel on cum laude arstidiplom Tartu Ülikoolist ja avaliku halduse magistrikraad Harvardi Ülikoolist. Ta on õppinud ka sotsiaalpoliitikat ja meditsiini antropoloogiat Oxfordi ja tervishoiuökonoomikat Yorki ülikoolides Inglismaal.
10.00 – 11.00
VALIKLOENGUTE SESSIOON
Kuulmishäirete lühiülevaade, diagnostika ja ravikäsitlus
#Töötervishoid #Eriarstiabi
Loengu käigus tutvustatakse nii laste kui ka täiskasvanute perifeersete ning tsentraalsete kuulmishäirete olemust, kaasaegseid diagnostilisi meetodeid ja ravikäsitlust.
Dr Maret Gardner
Kõrva-nina-kurgu arst
Ida-Tallinna Keskhaigla,
Fertilitas AS
Dr Maret Gardner töötab arst-konsultandina Ida-Tallinna Keskhaiglas ja AS Fertilitases. Ta on spetsialiseerunud laste ja täiskasvanute kuulmis- ja tasakaaluhäirete diagnoosimisele, ravikäsitlusele ning (re-)habilitatsioonile. Ta on omandanud Tartu Ülikoolis otorinolarüngoloogia eriala ja Manchesteri Ülikoolis magistrikraadi. Dr Maret Gardner kuulub Eesti Kõrva-Nina-Kurguarstide, Pea- ja Kaelakirurgide Seltsi ja Eesti Audioloogia Seltsi.
Orofatsiaalsed müofunktsionaalsed häired ja nende teraapia
#Hambaravi
Hambumusanomaaliate ja müofunktsionaalsete probleemide varajane märkamine ja sekkumine võimaldab erinevate spetsialistide koostöös ennetada raskete hambumushäirete teket – nõnda on tulevikus ravi lühem või vähem komplitseeritud.
Selle aasta algusest on võimalik hambaarstil suunata oma patsiente Tervisekassa rahastusel müofunktsionaalse terapeudi vastuvõtule. Loengus teeme meeldetuletuse erinevatest müofunktsionaalstest häiretest – mida märgata vastuvõtul patsienti uurides ning kuidas müofunktsionaalne terapeut saab hambaarsti ja ortodonti nende töös toetada, et varasema sekkumisega ennetada omandatud hambumusanomaaliaid.
Triin Kaldur
Müofunktsionaalne
terapeut
Meliva
Triin Kaldur omandas 2007. aastal Tartu Ülikoolis füsioteraapia bakalaureusekraadi ning on selle aasta suvel lõpetamas Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna doktorantuuri. Pea- ja kaelapiirkonna teraapiale spetsialiseerumist alustas ta 2012. aastal, mil avati Tartu Ülikooli Kliinikumis Kõne- ja neelamishäirete taastusravi keskus. Meliva kollektiiviga liitus ta 2014. aastal, kui avastas huvi ja armastuse müofunktsionaalse teraapia vastu.
Kaasaegne vaade sõltuvuse kujunemisele
ja ravile
#Vaimne tervis
Sõltuvus on krooniline, raskete tagajärgedega haigus. Õnneks on olemas teaduspõhiseid ja efektiivseid meetmeid nii selle ennetuseks kui raviks. Loengu kuulaja saab ülevaate sõltuvuse tekkemehhanismidest ja kaasaegsetest ravipõhimõtetest ning info Eestis leiduvate abivõimaluste kohta.
Dr Ove Liis Mahhov
Arst,
psühhiaatria eriala resident
Tartu Ülikooli kliinikum
Ove Liis Mahhov on arst ja vaimse tervise valdkonna entusiast, kes on oma südameasjaks võtnud inimeste vaimse tervise alase harimise. Hetkel on Ove Liisil käsil õpingud psühhiaatria eriala residentuuris Tartu Ülikoolis.
Pluss- ja miinusprillidest vabaks – nüüdisaegsed laseroperatsioonid ja ICL lisaläätsed
#Optomeetria
Prillidest vabastavate operatsioonide ümber keerleb palju erinevaid müüte, mida mõjutavad ka erinevad turunduskanalid. Loengus tutvustame laseroperatsioonide erinevaid põlvkondi nii pluss- kui ka miinusprillidest vabanemiseks ning kellele erinevad operatsioonitüübid kõige paremini sobivad. Lisaks räägime ICL lisaläätsedest, mis on saamas järjest populaarsemaks viisiks prillidest vabanemisel.
Dr Andri Teesalu
Oftalmoloogia arst-resident
Ida-Tallinna Keskhaigla
silmakliinik
Dr Andri Teesalu lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2022. aastal ning alustas samal aastal õpinguid oftalmoloogia residentuuris Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliinikus. Lisaks igapäevatööle on dr Teesalu kirjutanud mitmeid artikleid ja teinud ettekandeid konverentsidel tõstmaks nii laste kui ka täiskasvanute teadlikkust levinuimatest silmahaigustest.
Alaseljavaevuste käsitlus manuaalteraapias ja erinevate tehnikate integreerimine
#Füsioteraapia
Alaseljavaevused on üks kõige sagedasem luulihaskonnaga seotud probleem, mis inimesed füsioterapeudi või massööri juurde abi otsima toob. Kaasaegseid manuaalteraapilisi lähenemisi ja tehnikaid alaseljavaevuste vähendmiseks tutvustab tunnustatud füsioterapeut Lauri Rannama.
Lauri Rannama
Füsioterapeut
Füsioterapeut
Lauri Rannama on manuaalteraapiale spetsialiseerunud füsioterapeut. Töötab Kuressaares asutuses Teraapiakliinik ja Tallinnas asutuses Borealis Eesti OÜ. Ta on saanud magistrikraadi Tartu Ülikoolist füsioteraapia erialal. Lisaks on täiendanud ennast manuaalteraapia, teipimise ja nõelravi osas. Ta on töötanud füsioterapeudina ligi 25 aastat ning puutunud kokku paljude tippsportlastega ja osalenud terapeudina ka olümpiamängudel.
Kuidas keeruliste patsientide ja kolleegidega nii suhelda, et lambad terved ja hundid söönud?
#Teenindus
Klienditeeninduses puutume igapäevaselt kokku väga erinevate inimeste ja situatsioonidega, mis sageli esitavad väljakutseid ning nõuvad häid suhtlusoskuseid. Loengus jagame praktilisi näiteid ja nõuandeid, kuidas keerulistes suhtlussituatsioonides hakkama saada ja konfliktiolukordi vältida.
Ester Eomois
Juhtimisvaldkonna õppejõud ning organisatsioonide arengupartner
EBS
Ester Eomois on EBSi juhtimisvaldkonna õppejõud ning organisatsioonide arengupartner. Tal on rikkalik kogemus tervishoiuvaldkonna meeskondade toetamisel ja nõustamisel. Ta on aastaid viinud läbi Tervishoiujuhtide arenguprogrammi, juhtinud Südameapteeke nende algusaegadel ja käivitanud Viveo telemeditsiiniplatvormi koroona ajal. Estri missiooniks on juhtimis- ja teeninduskultuuri parandamine, seega keskendub ta oma uurimistöös kõrge tulemuslikkusega meeskondadele ja organisatsioonikultuurile.
Kopsuvähi varajane diagnoosimine ja AI roll
#Radioloogia
Elena Sügis
Terviseinformaatika lektor
Tartu Ülikooli Arvutiteaduste Instituut
Dr. Elena Sügis on terviseinformaatika lektor Tartu Ülikooli Arvutiteaduse Instituudis ja vanem andmeteadlane Nortal AS Global Data&AI meeskonnas. Ta on üle 10-aastase kogemusega andmeteadlane ja õppejõud, kes spetsialiseerub andmeteaduse ja tehisintellekti meetodite rakendamisele tervishoiu valdkonnas. Täna on tema peamine fookus viia innovatiivsed tehnoloogiad ning nende rakendamine igapäevaellu. Selle eesmärgi raames on Elena eest vedanud ja kaasautoriks olnud 9 populaarsele e-kursusele, kus osales üle 5000 inimese, sealhulgas “Master Class in AI” radioloogidele.
Õmblustega suletud haavade käsitlus
#Õendus
Hinnanguliselt 60% operatsioonihaava infektsioonidest on välditavad ja nende tekkeriski saab minimeerida, järgides parimaid haavahoolduspõhimõtteid. Suuremate ja väiksemate haavade hooldusega võib oma töös kokku puutuda iga õde, mistõttu on optimaalse paranemise eesmärgil äärmiselt oluline tagada efektiivne haavahooldus.
Karmen Mežulis
Õde
Haavakliinik, ITK kirurgiaosakond
Karmen Mežulis on lõpetanud Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õe erialal ning töötab antud ametikohal alates 1995. aastast. Ta on pikka aega töötanud haigla kirurgiaosakonna õena, samuti stoomiõena peaagu 20 aastat. Karmen on ennast erialaselt täiendanud kliinilises õenduses, samuti on tal infektsioonikontrolli spetsialisti väljaõpe. Haavakliinikus töötab ta alates 2020. aastast.
11.00 – 12.00
VALIKLOENGUTE SESSIOON
Diabeet ja silm
#Optomeetria
Diabeet on haigus, mis mõjutab tervet keha, sealhulgas ka silmi ja nägemist. Loengu käigus vaatame üle, milliseid uuringuid ja regulaarset kontrolli vajab diabeediga patsient silmaarsti poolt, kuidas diabeet silmas väljendub ning millised on tänapäevased ravimeetodid.
Dr Andri Teesalu
Oftalmoloogia arst-resident
Ida-Tallinna Keskhaigla
silmakliinik
Dr Andri Teesalu lõpetas Tartu Ülikooli arstiteaduskonna 2022. aastal ning alustas samal aastal oftalmoloogia residentuuris Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliinikus. Lisaks igapäevatööle on dr Teesalu kirjutanud mitmeid artikleid, teinud ettekandeid konverentsidel tõstmaks nii laste kui ka täiskasvanute teadlikkust levinuimatest silmahaigustest.
Kuidas teha koostööd?
#Kontor
Mis on hea koostöö eeldused ja miks ei saavutata meeskonnas sageli soovitud tulemust? Loengus jagatakse praktilisi nippe ja nõuandeid, kuidas erinevates meeskondades koostööd arendada, erimeelsuseid lahendada ja ühiseid eesmärke saavutada.
Ester Eomois
Juhtimisvaldkonna õppejõud ning
organisatsioonide arengupartner
EBS
Ester Eomois on EBSi juhtimisvaldkonna õppejõud ning organisatsioonide arengupartner. Tal on rikkalik kogemus tervishoiuvaldkonna meeskondade toetamisel ja nõustamisel. Ta on aastaid viinud läbi Tervishoiujuhtide arenguprogrammi, juhtinud Südameapteeke nende algusaegadel ja käivitanud Viveo telemeditsiiniplatvormi koroona ajal. Estri missiooniks on juhtimis- ja teeninduskultuuri parandamine, seega keskendub ta oma uurimistöös kõrge tulemuslikkusega meeskondadele ja organisatsioonikultuurile.
Teadlikud valikud tervena elatud eluks
#Töötervishoid; #Eriarstiabi
Kirjanduse andmetel on pärilikkuse osakaal krooniliste haiguste kujunemisel tagasihoidlik, mis annab alust arvata, et just keskkondlikud ja elustiilitegurid on need, mis mõjutavad enim nii tervena elatud elu kui ka elu pikkust üldiselt. Tervislik toitumine on eelduste kohaselt üks kõige võimsamaid faktoreid pikaealisuse tagamiseks. Oma ettekandes annab dr Kaljumäe kaasaegsele tõenduspõhisele kirjandusele tuginedes ülevaate, kuidas teadlikud valikud ja toitumisharjumused mõjutavad meie kardiovaskulaarset ja üldist tervist.
Dr Henri Kaljumäe
Kardioloog-juhtivarst
Ida-Tallinna Keskhaigla
Südamekeskus
Dr Henri Kaljumäe töötab Ida-Tallinna Keskhaigla Südamekeskuses kardioloogi ja juhtivarstina. Ta on lõpetanud kardioloogia eriala residentuuri 2021. aastal, saanud kogemusi Soomes töötades ning lisaks on ta omandanud ka ärijuhtimise magistrikraadi Tartu Ülikoolis. Dr Kaljumäe peab arstina väga oluliseks pidevat enesearengut, sest olles ise hästi informeeritud, saame luua enam väärtust ka oma patsientidele ning kasutada teadmisi õigete otsuste tegemiseks ka isiklikus elus.
Hambatraumad – tasuta ja kättesaamatu
vältimatu abi
#Hambaravi
Hambatraumad on seisundid, mille korral vajab patsient kiireloomulist vältimatut abi. Esmaabi osutamise ja ravi alustamise kiirus on luksatsioontraumade ja formeerumata jäävhamba vigastuste korral oluline. Selle loengu eesmärk on näitada, kui raske on hambatraumaga patsiendil leida vältimatut abi esimesel kokkupuutel tervishoiuteenuse osutajaga. Dr Firsova tutvustab komplitseeritud kroonimurru, krooni-juuremurru ja alveolaarjätkemurru ravijuhtumite käsitlemist.
Dr Anna Firsova
Hambaarst
Tõnismäe hambaravi ja
Virmalise hambakliinik
Anna Firsova omab erialast kogemust restauratiivses hambaravis, juureravis mikroskoobiga ja hammaste traumatoloogias. Lisaks viib ta läbi hambatraumade alaseid koolitusi. Rahvusvahelise Hambatraumatoloogia Assotsiatsiooni liikmena (International Association of Dental Traumatology) on tema eesmärgiks edendada IADT hambatrauma ravijuhendit Eestis.
Kaasaegne lähenemine isiksuse ja sellega seonduvate probleemide hindamisele
#Töötervishoid #Eriarstiabi
Loengus käsitleme seda, mis on isiksus, millistest osadest see koosneb ja kuidas see kujuneb. Vaatame, millistel juhtudel saab isiksusest psüühikahäire ja kuidas seda hinnata. Samuti tuleb juttu sellest, kuidas käsitlevad isiksuse häirumist kaasaegsed häireklassifikatsioonid ning kuidas see käsitlus ajas muutunud on.
Maarja-Liisa Oitsalu
Kliiniline psühholoog,
Tallinna Ülikooli doktorant
Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik
Maarja-Liisa Oitsalu on lõpetanud Tartu Ülikoolis magistriõpingud psühholoogia erialal ning läbib hetkel Tallinna Ülikoolis doktorantuuri, kus tema uurimisfookuseks ja huviks on isiksusehäired ja isiksuse hindamine. Ta on kutsega kliiniline psühholoog, kes on üle kümne aasta töötanud psühhiaatria valdkonnas ja alates 2017. aasta märtsist PERH psühhiaatriakliinikus. Lisaks kliinilisele tööle tegeleb Maarja-Liisa isiksusehäire hindamisega ja koolitab inimesi, kuidas erinevaid hindamismeetodeid kasutada ning on külalislektor Tartu Ülikoolis, õpetades isiksusehäirete käsitlust ja hindamist.
Ülevaade skeemiteraapia teooriast
ja meetodi(te)st
#Vaimne tervis
Skeemiteraapia on psühhoteraapia neile, kelle käesoleva aja probleemid on pärit või oluliselt seotud nende varaste kogemustega lapsepõlves ja noorukieas. Inimestele, kelle emotsionaalsed või käitumuslikud probleemid on pikalt püsinud, kroonilise kuluga. Probleemid, mille „juured“ on minevikus.
Sellest järjest enam populaarsust koguvast psühhoteraapialiigist ja selle rakendusmeetoditest teeb ülevaate kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Kaia Kastepõld-Tõrs
Kaia Kastepõld-Tõrs
Kliiniline psühholoog,
psühhoterapeut
MTÜ Traumateraapia Kompetentsikeskus
Kaia Kastepõld-Tõrs on pikaaegse kogemusega kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut, ta on Katriito kliiniku üks asutajaliikmetest ja töötab lektorina Tartu Ülikooli Psühholoogia Instituudis.
Täiskasvanute ja laste
unehäirete diagnostika
#Töötervishoid #Eriarstiabi
Unehäired on täiskasvanud elanikkonna seas sage nähtus ning kahjuks ka aladiagnoositud – ligemale pooled kaebustega inimestest ei pöördu arstile. Teema mahukuse tõttu keskendume seminaril enamlevinud unehäirete ühtsel ja tõenduspõhisel käsitlusel ning räägime unehäirete erinevatest diagnostika meetoditest, mida järeldada ja millal tuleks saata patsient unehäiretega tegeleva spetsialisti vastuvõtule.
Tiina Siilak
Uneõde
AS Medita
Tiina Siilak on uneõde, kes hetkel teostab uneravi vastuvõtte AS Medita Tartu Kliinikus. Tal on 24 aastane töökogemus unehäirete diagnostika- ja raviseadmetega Tartu Ülikooli unekliinikutes kui ka erameditsiini unekeskustes. Viimase kolme aasta vältel töötas ta rahvusvahelises koostööprojektis Sleep Revolution ja selle multidistsiplinaarses meeskonnas Reykjaviki Ülikooli Une Instituudis, mis loob innovaatilisi lahendusi unehäirete diagnostikaks ja raviks. Tiina kuulub Eesti Unemeditsiini Seltsi ja täiskasvanute unehäirete ravijuhendi koostamise meeskonda. Ta on osalenud Euroopa ja Maailma Unemeditsiini Seltsi kongressidel ning 2014. aastal sooritas ta unetehnoloogi eksami Euroopa Unemeditsiini Seltsi juures.
Funktsiooni ja oklusiooni põhilised printsiibid professor Slaviceki kontseptsioon
#Hambalabor
Loengus räägime, milline on hea oklusioon professor Slaviceki kontseptsiooni järgi ning jagame mõne aasta jooksul kogunenud kogemusi ja õppetunde. Samuti arutleme selle üle, kuidas tuvastada ohtlikke olukordi uue oklusiooni planeerimisel ja valmistamisel, et tagada mitte ainult patsiendi hea mälumiseffektiivsus, vaid ka nende ohutus ja mugavus.
Martin Laurik
Hambatehnik
BiteLab
Martin Laurik on BiteLab hambalabori hambatehnik ning oklusiooni planeerimine on tema igapäevatöös oluline osa tänu Slaviceki kontseptsiooni õpingutele. Lisaks köidavad teda sügavalt looduslike hammaste morfoloogia ja anatoomia. Ta püüab pidevalt täiustada oskusi keraamiliste materjalide kasutamisel, et valmistada võimalikult loomulikke hambaid.
Kuidas ennast nõudlikus ja väljakutseid pakkuvas keskkonnas hoida ja vaimset vastupidavust kasvatada? (jätk 23.03 seminarile)
#Teenindus
Töö teenindusvaldkonnas on sageli pingeline ja väljakutseid pakkuv. Administraatoritele suunatud enesehoiu ja vaimse vastupidavuse jätkuloengus keskendub psühholoog Khris-Marii Palksaar sellele, kuidas ka keerulisemates situatsioonides enda heaolu eest hoolt kanda.
Khris-Marii Palksaar
Organisatsiooniarenduse konsultant, psühholoog
Miltton New Nordics
Khris on organisatsiooni arenduse konsultant ja psühholoog, kes igapäevaselt toimetab nõustamisagentuuris Miltton. Tema südameasjaks on inimeste jõustamine ja ebaefektiivsete mõtte- ning käitumismustrite muutmine nii töö- kui ka eraelus. Ta on olnud arengupartneriks juhtidele nende kasvuteekonnal ja koolitanud vaimse vormi ja muutuste juhtimise teemadel. Milttonis on Khris aidanud mitmetel meeskondadel – nii era- kui avalikus sektoris, tootmisettevõtetest loovtiimideni – arendada oma koostöö- ja suhtlusoskusi, kaardistada organisatsiooni väärtusi ja toetada nende “elamist”.
12.00 – 13.00
LÕUNA
13.00 – 14.30
ÜLDLOENGUD
13.00 – 13.45
Vaimse tervise probleemiga patsient meditsiinis – millega arvestada ja kuidas toimida?
Kaia Kastepõld-Tõrs
Kliiniline psühholoog, psühhoterapeut
MTÜ Traumateraapia Kompetentsikeskus
Meie kliinikute registratuuridesse või arstikabinetti satuvad päevast päeva väga erineva taustaga inimesed. Nende hulgas võib olla ka neid, kellega suhtlemine ja usaldusliku suhte loomine võib nõuda tavapärasest teistsugust lähenemist. Kuidas suhtlemiskonflikte ennetada, pingeolukordi maandada ning kuidas suhelda patsiendiga teda haiguse või mõne muu raskuse läbi stigmatiseerimata, sellest tuleb rääkima kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Kaia Kastepõld-Tõrs.
Kaia Kastepõld-Tõrs
Kliiniline psühholoog, psühhoterapeut
MTÜ Traumateraapia Kompetentsikeskus
Kaia Kastepõld-Tõrs on pikaaegse kogemusega kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut, ta on Katriito kliiniku üks asutajaliikmetest ja töötab ka lektorina Tartu Ülikooli Psühholoogia Instituudis.
13.45 – 14.30
Arutelu: Hoitud terve elu – kuidas pikendada tervena elatud aastate hulka?
Maiju Welling (MD, MSc, PhD)
Meditsiinijuht kvaliteedi alal
Medical Director, Quality
Mehiläinen
Tervis on meie suurim vara ja lisaks pikale eale soovime me kõik võimalikult kaua ka terved püsida. Kahjuks on reaalsus teine – Eurostati 2021. aasta uuringu põhjal jääb eestlaste tervena elatud aastate hulk tunduvalt alla Euroopa keskmistele näitajatele (EE 58/54,9; EU 64,2/63,1). Mida saaksime meie teha, et Eesti inimesed elaksid tervena ja kauem? Vestlusringis arutlevad kolm tunnustatud spetsialisti selle üle, kuidas olla Hoitud Terve Elu? Arutelupaneeli modereerib Kristi Liiva.
Arutelupaneelis osalevad: Riigikogu liige ja olümpiavõitja Kristina Šmigun-Vähi, ettevõtja, disainer ja Tartu 2024 saadik Tõnu Runnel, Maailma Terviseorganisatsiooni tervishoiusüsteemide ja rahastamise nõunik Ukrainas Toomas Palu ja Meliva tegevjuht Marja-Liisa Alop. Arutelupaneeli modereerib Kristi Liiva.
14.30 – 15.00
KEVADKONVERENTSI LÕPETAMINE
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |